2025-yil 26-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishi mamlakat sanoatini chuqur tahlil qilish, mavjud muammolarni bartaraf etish va istiqbolli yo‘nalishlarni aniqlashga bag‘ishlandi. Yig‘ilishda belgilangan vazifalar nafaqat mahalliy ishlab chiqaruvchilarga, balki butun iqtisodiyotga yangi turtki bo‘lishi kutilmoqda.
Prezident o‘z nutqida bir qator muhim sohalarni rivojlantirish zarurligini ta’kidladi. Xususan, to‘qimachilik, mebelsozlik, qurilish materiallari hamda zargarlik sanoati asosiy ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
To‘qimachilik sanoati so‘nggi yillarda jadal rivojlanib, bugungi kunda 7 mingga yaqin tadbirkorni birlashtirib turibdi. 500 dan ortiq turdagi mahsulot ishlab chiqarilmoqda. Kelgusida eksportni oshirish va brend korxonalar bilan hamkorlikni kuchaytirish vazifalari belgilandi.
Qurilish materiallari sanoatida “Shaffof qurilish” platformasini joriy etish orqali mahsulot sifati va ishlab chiqaruvchilarning reytingi nazorat qilinadi.
Mebelsozlik sanoatida esa 1 millionga yaqin odam faoliyat yuritmoqda. Mahalliy xomashyo asosida ishlab chiqarishni kengaytirish, zamonaviy dizayn va innovatsiyalarni joriy etish bu sohaning asosiy yo‘nalishlariga aylandi.
Mahalliy sanoat – O‘zbekiston iqtisodiy mustaqilligining tayanchi. Prezident tomonidan belgilangan vazifalar va ko‘rilayotgan tizimli chora-tadbirlar sanoatni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi. Har bir tuman va korxonaning o‘zida sanoat salohiyati to‘liq ishga solinsa, bu nafaqat iqtisodiy o‘sishga, balki aholining bandligi va farovonligiga ham katta ta’sir qiladi.