O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni mazmun mohiyati targ'ib etish
Хalq deputatlari tuman Kengashi deputati Soliyeva Xushvaqt Berdiyevna o‘zi saylangan saylov okrugiga borib, saylovchilvri bilan uchrashdi. Uchrashuvda aholini qiynab kelayotgan muammolarni, taklif va fikrlar atroflicha muhokama qilindi.
Shu bilan bir qatorda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 02-fevraldagi "Mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi PF-28-sonli Farmonining mazmun-mohiyati aholiga tushuntirildi.
Xalq deputatlari Kengashlarining nazorat funksiyalarini kengaytirish maqsadida ularga o‘ndan ortiq qo‘shimcha vakolatlar berilganligi;
“Kuchli Kengash, hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili asosida xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyatini takomillashtirish ishlarini tizimli davom ettirilishi;
Yo‘l xaritasi doirasida 100 dan ortiq qonunchilik hujjatlaridagi mahalliy davlat hokimiyati organlari zimmasiga yuklangan vazifalarni vakillik va ijroiya organlari o‘rtasida qayta taqsimlash rejalashtirilgvnligi;
Bu esa, o‘z navbatida normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqishda vazifalarni mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari va ijro etuvchi hokimiyat organlari o‘rtasida aniq belgilash amaliyoti hayotga to‘laqonli tatbiq etilishini ta’minlanishi alohida takidlab o‘tildi.
Xalq deputatlari Qiziltepa tuman Kengashi kotibiyati.