“Madad” NTT va Xalq deputatlari Do‘stlik tuman Kengashi o‘zaro hamkorlik Memorandumi imzolandi.  O‘zaro hamkorlik Memorandum hudud rivoji va jamoatchilik nazoratining muhim omili sifatida qabul qilnmoqda.
Bugungi kunda hududlarni kompleks rivojlantirish, aholi muammolarini joyida hal etish va ochiq boshqaruv tizimini shakllantirishda davlat organlari bilan nodavlat notijorat tashkilotlari (NTT) o‘rtasidagi hamkorlik alohida ahamiyat kasb etmoqda. Ayniqsa, Xalq deputatlari Kengashi va Madad NTTlar o‘rtasidagi tizimli hamkorlik hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘zbekistonda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish va davlat organlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash bo‘yicha qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan. Jumladan, “Nodavlat notijorat tashkilotlari to‘g‘risida”gi va “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi qonunlar NTTlarning davlat boshqaruvidagi ishtirokini mustahkamlab beradi.
Shu asosda Xalq deputatlari Kengashlari doimiy komissiyalari faoliyatiga Madad NTT vakillarini jalb etish, eshituv va muhokamalarda ularning takliflarini inobatga olish amaliyoti yo‘lga qo‘yilmoqda.
Madad NTT va Xalq deputatlari tuman Kengashi o‘rtasidagi hamkorlik quyidagi yo‘nalishlarda samarali natija erishish rejalashtirilgan:
1.  Hududiy dasturlarni ishlab chiqish va monitoring qilish
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini tayyorlashda NTTlarning tahliliy xulosalari va jamoatchilik fikri muhim o‘rin tutadi.
2.  Ijtimoiy himoya va aholi bilan ishlash
Kam ta’minlangan oilalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, yoshlar va xotin-qizlar bilan ishlashda NTTlar amaliy ko‘mak beradi.