CHINOZ TUMANI. O‘ZBEKISTON YEVROPA MAMLAKATLARI BILAN HAMKORLIKNI MUSTAHKAMLAMOQDA
19 may kuni Prezident Sh. Mirziyoyev Budapeshtda Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, farmasevtika, innovatsiya va transport sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, jumladan, ta’lim va sport sohalarida hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatlar o‘rtasida bir qator muhim hujjatlar imzolandi. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, ilm-fan va texnologiyalar sohasida hamkorlik, qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlikni kengaytirish, jismoniy tarbiya va sport sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvlar shular jumlasidandir. Shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo hajmini oshirish va transport sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi.
Yurtboshimiz 21-22 may kunlari Sloveniya davlatida bo‘ldi.
Tashrif doirasida u Sloveniya Prezidenti Natasha Pirs Musar va Bosh vaziri Robert Golob bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlarda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, ta’lim va ilm-fan sohalarida hamkorlikni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, madaniy aloqalarni rivojlantirish va turizm sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida ikki mamlakat o‘rtasida bir qator kelishuvlar imzolandi, jumladan, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, ta’lim va ilm-fan sohalarida hamkorlikni kuchaytirish to‘g‘risidagi kelishuvlar. Shuningdek, madaniy aloqalarni rivojlantirish va turizm sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishib olindi.
Bu tashriflar O‘zbekistonning Yevropa mamlakatlari bilan strategik hamkorligini mustahkamlashga, savdo-iqtisodiy va madaniy aloqalarni rivojlantirishga xizmat qiladi.