O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev Vengriyada: Markaziy Osiyodan Yevropaga ochilayotgan yangi eshiklar
2025 yil 19–21 may kunlari Prezident Shavkat Mirziyoyev Vengriyaga rasmiy tashrif buyurdi. Bu tashrif o‘zida bir necha muhim maqsadlarni mujassam etdi — siyosiy muloqot, iqtisodiy kelishuvlar va mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish.
Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashuvda sanoat, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va farmasevtika sohalarida qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Ushbu muloqotlar O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qildi.
Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston–Vengriya biznes forumi ikki mamlakat tadbirkorlari uchun muhim maydon bo‘ldi. Yangi investision loyihalar, texnoparklar, ta’lim dasturlari — barchasi muhokama qilindi. Vengriya o‘zbek talabalari uchun stipendiya dasturini kengaytirish niyatini ham bildirdi.
Albatta, tashrifning muhim qismlaridan biri — Prezident Mirziyoyevning Turkiy davlatlar tashkilotining Budapeshtdagi norasmiy sammitida ishtirok etgani bo‘ldi. Sammitda mintaqadagi transport, energetika va xavfsizlik masalalari muhokama qilindi.
Xulosa qilib aytganda, Mirziyoyevning Vengriyaga tashrifi — O‘zbekistonning Yevropa bilan aloqalarini faollashtirishga va xalqlar o‘rtasidagi ko‘priklarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan muhim qadam bo‘ldi.
Xalq deputatlari Karmana tumani Kengashi kotibiyat mudiri Gulnoza Shermatova.