Mamlakatimizda ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlardan biri- "Yashil makon" umummilliy loyihasidir!
Davlatimiz rahbari taʻkidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Darhaqiqat, yashab turgan joyimizni ozoda saqlab, bizdan keyingi avlod ham munosib tabiiy muhitda yashashlari uchun bugun biz tabiatga mehr va eʻtibor bersak kelajak avlod ham munosib ekologik sharoitda yashaydi. Buning uchun biz yer va suv resurslarini, ekologik tizimni asrash hamda daraxt koʻchatlarini ekib, bogʻ yaratishimiz zarurdir.
Termiz shahridagi "Jayxun" mahallasi hududida joylashgan ko‘p qavatli uylar atrofiga Xalq deputatlari Termiz shahar Kengashining deputatlari hamda keng jamoatchilik ishtrokida aholi hayoti sifatini oshirish omili hisoblangan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida 100 tup turli xil viloyatimiz iqlimiga mos mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini ekildi.