Prezident murojaatnomasi — xalq manfaatlariga qaratilgan aniq dastur
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga navbatdagi Murojaatnomasi mamlakatimizning yaqin va o‘rta muddatli taraqqiyot yo‘nalishlarini belgilab bergan muhim siyosiy hujjat sifatida tarixga kirdi.
Murojaatnomada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, aholi farovonligini oshirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirish, shuningdek, qonun ustuvorligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi. Prezident tomonidan ilgari surilgan har bir tashabbus xalqimiz hayotida amaliy natija berishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Ayniqsa, hududlarni kompleks rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yoshlar va xotin-qizlar masalalariga oid vazifalar deputatlar oldiga ham katta mas’uliyat yuklaydi. Biz, xalq vakillari sifatida, murojaatnomada belgilangan vazifalarni hayotga tatbiq etishda faol ishtirok etishimiz, qabul qilinayotgan qonunlar va qarorlar ijrosini qat’iy nazoratga olishimiz shart.
Shuningdek, davlat boshqaruvida ochiqlik va shaffoflikni kuchaytirish, joylardagi muammolarni xalq bilan muloqot orqali hal etish masalalari ham murojaatnomaning ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘ldi. Bu esa deputatlik faoliyatini yangi bosqichga olib chiqishni talab qiladi.
Xulosa qilib aytganda, Prezident murojaatnomasi — bu shunchaki siyosiy ma’ruza emas, balki har bir rahbar, har bir deputat va har bir fuqaro uchun aniq harakatlar dasturidir. Biz ushbu vazifalarni to‘liq va sifatli bajarish orqali Yangi O‘zbekistonni barpo etishga o‘z hissamizni qo‘shishimiz lozim.