2026 йил учун қабул қилинган “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни
юксалтириш йили Давлат дастури” Ўзбекистон иқтисодиётини янги босқичга олиб
чиқишда муҳим ҳуқуқий ва стратегик асос бўлиб хизмат қилади. Дастурнинг
бош ғояси "Ўзбекистон – 2030" стратегияси доирасида иқтисодий ўсиш суръатларини жадаллаштириш ва аҳоли фаровонлигини бевосита маҳаллалар даражасида таъминлашга қаратилган. Мазкур ҳужжат нафақат жорий йилдаги вазифаларни, балки узоқ муддатли барқарор ривожланишнинг иқтисодий пойдеворини ҳам белгилаб беради.
Иқтисодий ислоҳотларнинг марказида маҳаллаларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва янги иш ўринларини яратиш масаласи туради. Дастурга кўра, маҳаллаларда 10 мингдан зиёд ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш лойиҳаларини амалга ошириш кўзда тутилган. Бу ёндашув "пастдан юқорига" тамойили асосида иқтисодий фаолликни оширишга, ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятини тўлиқ сафарбар этишга хизмат қилади.
Инвестиция муҳитини яхшилаш ва хорижий капитални жалб қилиш дастурнинг устувор йўналишларидан биридир. Иқтисодиётнинг стратегик тармоқларини трансформация қилиш, хусусийлаштириш жараёнларини тезлаштириш ва давлат корхоналарининг самарадорлигини ошириш бўйича аниқ механизмлар белгиланган. Бу чора-тадбирлар бозор иқтисодиёти тамойилларини янада чуқурлаштириш ва эркин рақобат муҳитини яратишга қаратилган.
Рақамли иқтисодиёт ва инновацияларни жорий этиш иқтисодий ўсишнинг асосий драйвери сифатида эътироф этилган. Давлат дастурида сунъий интеллект технологияларидан иқтисодий таҳлил ва прогнозлаш жараёнларида фойдаланиш, шунингдек, давлат хизматларини тўлиқ рақамлаштириш орқали яширин иқтисодиёт улушини камайтириш мақсад қилинган. Бу иқтисодий тизимнинг шаффофлигини ва бошқарув самарадорлигини янги босқичга кўтаради.
Ижтимоий ҳимоя ва иқтисодий имкониятларнинг мутаносиблигини таъминлаш масаласи ҳам алоҳида аҳамиятга эга. Ишсизликни камайтириш, миграция жараёнларини тартибга солиш ва аҳолининг ижтимоий заиф қатламларини иқтисодий фаолиятга жалб қилиш учун янги молиявий инструментлар жорий этилмоқда. Бу эса иқтисодий ўсишнинг ижтимоий йўналтирилганлигини таъминлайди.
Инфратузилмани ривожлантириш ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш иқтисодий ислоҳотларнинг ажралмас қисмидир. Дастур доирасида қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш кўламини кенгайтириш ва энергия самарадорлигини ошириш бўйича йирик лойиҳалар режалаштирилган. Бу саноат корхоналарининг таннархини пасайтириш ва маҳсулотларнинг ташқи бозордаги рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.
Солиқ ва бюджет сиёсатида
либераллаштириш ва инсонпарварлик принципларини кучайтириш назарда тутилган.