O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarda mutlaqo yangi davr boshlandi
Kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropa Ittifoqi rahbarlari bilan o‘tkazgan uchrashuvlari ikki tomonlama aloqalarda yangi bosqichni boshlab berdi. Tashrif davomida o‘zaro ishonch, strategik sheriklik va keng ko‘lamli hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Strategik sheriklik va yangi huquqiy poydevor
️Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi bitim loyihasi (EPCA) muhokama qilindi. Ushbu hujjat ikki tomonlama aloqalarning siyosiy, iqtisodiy, savdo, energetika, transport, yuqori texnologiyalar hamda madaniy-gumanitar sohalardagi imkoniyatlarini kengaytiradi.
Yirik investitsiyalar va iqtisodiy imkoniyatlar
️Tashrif yakunida 10 milliard yevrodan ortiq qiymatga ega qo‘shma loyihalar paketi shakllantirildi. Ular energiya, logistika, kimyo, tekstil va farmatsevtika tarmoqlarini qamrab oladi. Bu tashabbuslar O‘zbekistonning xalqaro iqtisodiy maydondagi mavqeini oshiradi hamda milliy ishlab chiqarish quvvatlarini mustahkamlaydi.
Savdo aloqalarida yangi bosqich
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo aylanmasi izchil oshib bormoqda. Yangi bitim bu jarayonni yanada jadallashtirib, eksport-import operatsiyalarini xalqaro standartlarga mos darajaga olib chiqadi. Shuningdek, O‘zbekiston mahsulotlarini Yevropa bozorida “Made in Uzbekistan” brendi ostida mustahkamlash bo‘yicha ham kelishuvlarga erishildi.
Transport, logistika va ishonchli hamkorlik
️Muzokaralarda “Markaziy yo‘l” (Middle Corridor) transport yo‘lagini rivojlantirish, logistika zanjirlarini kengaytirish, yashil energetika va ekologik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash masalalari ham muhim o‘rin tutdi.
Xulosa qilib aytganda, Shavkat Mirziyoyevning ushbu tashrifi O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik tarixida yangi davrni boshlab berdi. Endi tomonlar o‘zaro ishonch asosida siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda aniq loyihalarni amalga oshirishni maqsad qilmoqda. Ushbu tarixiy uchrashuv mamlakatimizning xalqaro nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi.