Yangi cho‘qqiga ko‘tarilgan strategik sheriklik: O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi
So‘nggi yillarda Shavkat Mirziyoyev rahbarligida yangilanib borayotgan davlatimiz – O‘zbekiston – xalqaro maydonda o‘z o‘rnini sezilarli darajada mustahkamlab bormoqda. 2025 yilning 23–24 oktabr kunlari amalga oshirilgan Toshkentdan Bryusselga rasmiy tashrif esa mana shu yo‘ldagi muhim bosqichlardan biri hisoblanadi. Bryusselda bo‘lib o‘tgan bu tashrif nafaqat diplomatiya, balki iqtisodiyot, innovatsiyalar va investitsiyalar sohalarida ham yangi davrni boshlab berdi.
Tashrif davomida O‘zbekiston hukumati va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida “Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim” imzolanishi rejalashtirilgani e’lon qilindi.
Mazkur hujjat siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy aloqalar, xavfsizlik, adolat va boshqa sohalarda hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishni nazarda tutadi.
Shu bilan birga, ushbu tashrif – O‘zbekistonning Yevropa bilan munosabatlarini kengaytirishda, xalqaro maydonda faol integratsiyalashuv yo‘lida muhim burilish nuqtasi hisoblanadi.
Siyosiy sheriklik: “Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim” tasdiqlansa, bu O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning strategik tus olishini anglatadi. Davlatimiz uchun bu – demokratiya, qonun ustuvorligi va inson huquqlari kabi umumiy qadriyatlar jihatidan ham muhim ahamiyatga ega.
Iqtisodiy imkoniyatlar: Yevropa kapitali, texnologiyasi va savdo aloqalariga ochiqlik – O‘zbekistonda shakllanayotgan “yangi iqtisodiyot” uchun katta imkoniyatdir. “Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim” doirasida savdo-iqtisodiy rejalar yanada kengaytirilishi kutilmoqda.
Innovatsiya, energetika va transport: Yevropa bilan hamkorlikda raqamlashtirish, yashil energiya, savdo-transport yo‘laklari hamda muhim xomashyo ta’minoti sohalarida faollik kengaymoqda.
Xalqaro obro‘ va barqarorlik: Ushbu tashrif va bitim orqali O‘zbekiston jahon hamjamiyatida global muammolar – xavfsizlik, ekologiya, barqaror rivojlanish masalalarida faol ishtirokchi sifatida namoyon bo‘ladi.
O‘zbekiston uchun imkoniyatlar
Yevropa bozoriga kirish imkoniyatlari kengayadi: YEI bilan savdo-iqtisodiy aloqalarning huquqiy bazasi takomillashadi.
Yangi investitsiya jarayonlari va texnologik aloqalarni jadallashtirish: Yevropa kompaniyalari va moliya institutlari bilan hamkorlik imkoniyatlari oshadi.
Ma’lumot va bilim almashinuvi: Ta’lim, ilmiy izlanish va innovatsiyalar sohalarida O‘zbekiston yoshlari, talabalar hamda olimlari uchun yangi imkoniyatlar yaratiladi.
Transport-logistika, raqamli aloqalar va energetika sohalarida hamkorlik: Bu yo‘nalishlar mamlakatimizning mintaqaviy markaz sifatida rivojlanishini tezlashtiradi.
E’tiborli jihatlar
Albatta, bu tashrif va bitim bilan bir qatorda bir qator muhim masalalar ham kun tartibida turibdi:
Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasida inson huquqlari, demokratik institutlar va ochiqlik kabi yo‘nalishlarda muloqot jarayonlari davom etadi.
O‘zbekistonda ichki islohotlarning samarali joriy etilishi, korrupsiyaga qarshi kurash, adolat tizimini mustahkamlash hamda iqtisodiy erkinlikni kengaytirish dolzarb vazifalardan bo‘lib qolmoqda.
Tashqi siyosiy muhit – geosiyosat, mintaqaviy integratsiya, Xitoy va Rossiya bilan munosabatlar – Yevropa bilan hamkorlikda muvozanatni saqlashni talab etadi.
Bryusseldagi ushbu rasmiy tashrif – O‘zbekiston uchun tarixiy ahamiyatga ega qadamdir. Bu faqat bir kunlik diplomatik uchrashuv emas, balki kelajakda idora qilib borilishi lozim bo‘lgan strategik bosqichdir. Davlatimiz rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar, ochiqlik siyosati va xalqaro hamkorlik – barchasi ushbu bosqich bilan yanada mustahkamlanadi.
Eng muhimi, bu imkoniyatlarni faqat “bo‘ljak” deb qoldirmaslik, balki ulardan oqilona foydalanish, amalda ro‘yobga chiqarish va barqaror rivojlanish yo‘lida samarali mexanizmlarni ishga solishdir.