Хотин-қизлар фаолияти орқали адолатли ва меъёрли тўйлар
✔️Ҳар бир оила учун тўй ва маъросимлар муҳим ва қадрли тадбир ҳисобланади. Бироқ замонавий ҳаётда кўпчилик ҳолларда бу тадбирлар ортиқча харажат, дабдаба ва исрофгарчиликга йўл қўйилмоқда. Шундай ҳолатлар оилалар иқтисодига салбий таъсир кўрсатиши ва миллий анъаналарнинг маънавий моҳиятига зидлашиши мумкин.
✔️Маҳалла хотин-қизлари айнан шу масалани ҳал қилишда алоҳида фаоллик кўрсатади. Улар фуқаролар билан учрашувлар, маърузалар ва тарғибот ишларини олиб бориш орқали тўй ва маъросимларни камтарона, баробар ва меъёрда ўтказишнинг афзалликлари ҳақида тушунтиришлар берадилар. Шу тариқа оилалар орасида исрофгарчиликка қарши маданият шаклланишига кўмаклашилади.
✔️Хотин-қизлар томонидан олиб борилаётган бу фаолият нафақат иқтисодий самара беради, балки жамиятда миллий анъаналарга ҳурмат, ахлоқий одоб ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлайди. Маҳаллада тарбияланган ҳар бир оила адолатли ва меъёрли тадбир ўтказишга интилади, бу эса барқарор ижтимоий муҳит ва оилавий фаровонликни таъминлайди.
✔️Хулоса қилиб айтганда, маҳалла хотин-қизларининг саъй-ҳаракатлари орқали тўй ва маъросимларда исрофгарчиликка чек қўйиш, адолат ва меъёрни таъминлаш имконини беради. Улар бу жараёнда нафақат ташкилотчи, балки маънавий тарбиячи сифатида ҳам муҳим рол ўйнайдилар.