Халқ депутатлари Бўстон туман Кенгаши Ўзбекистон ХДП депутатлик гурухи аъзолари 23-"Ғолиб" сайлов округидан депутат Дилшодбек Абдупаттаев хамда 25-"Мустақиллик 15-йиллиги" сайлов округидан депутат Санжарбек Абдурахмоновлар томонидан Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгашининг 24.08.2023 кунги №4-290-сонли факсограммаси асосида 2023 йилда “Янги иш жойлари яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш" Дастури ижросини таъминлаш бўйича жамоатчилик ва депутатлик назоратини олиб боришмоқда
Аҳоли орасида тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш, бандликни таъминлаш ҳамда камбағалликни қисқартириш мақсадида Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигининг Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан маълум бир соҳаларни ривожлантириш ва рағбатлантириш мақсадида қайтариб олмаслик шарти билан субсидиялар ажратилади.