So‘nggi paytlarda bolalar huquqlarini himoya qilish va ularning to‘laqonli rivojlanishini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar jamiyatimiz eʼtibor markazida turibdi. Xususan, voyaga yetmagan bolalarning moddiy taʼminoti uchun aliment undirish va to‘lash tizimini takomillashtirish masalasi bo‘yicha Oliy Majlis Senatida yuborilgan parlament so‘rovi natijalari yaqinda ko‘rib chiqildi va muhokama etildi.
Majlisda parlament so‘rovi doirasida olib borilgan ishlar samarasiga to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, aliment to‘lovlari miqdorini real ehtiyojlar darajasiga moslashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlandi, qonunchilikka aliment miqdorining bir oylik minimal isteʼmol xarajatlari qiymatidan kam bo‘lmasligi haqida o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha tashabbuslar ilgari surildi.
Shuningdek, aliment majburiyatlarini ijro etish va nazorat qilish tizimini kuchaytirish maqsadida “Aliment to‘lovlari” jamg‘armasi manbalarini kengaytirish, yagona axborot tizimini joriy etish va aliment undirish jarayonini elektron tizimlar bilan integratsiya qilish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Muhokama davomida, shunga qaramay, ayrim muhim jihatlar hali ham to‘liq yechim topmagani qayd etildi. Masalan, doimiy ish joyi yo‘q yoki daromadi aniqlanmagan aliment to‘lovchilardan aliment undirish tartibini takomillashtirish, shuningdek, “Bolalarga aliment undirish va oilani taʼminlashning boshqa shakllarining xalqaro tartibi to‘g‘risida”gi Gaaga konvensiyasiga qo‘shilish masalalari dolzarb masalalar sifatida ko‘tarildi.
Shuni alohida taʼkidlash kerakki, bolalar taʼminoti uchun aliment undirish tizimi samarali ishlashi ota-onalar masʼuliyati va davlat siyosatining muhim qismidir. Xalq deputatlari sifatida biz bu yo‘nalishdagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlaymiz va ularning hayotiy ahamiyatini yuksak baholaymiz. Jumladan, aliment tizimini takomillashtirish orqali bolalarimizning ijtimoiy himoyasi mustahkamlanadi, ularning kelajakda farovon yashashi uchun zarur shart-sharoitlar yaratiladi.
Parlamentda ko‘rilgan bu masalalar bo‘yicha Senat qarori qabul qilinib, Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborildi. Bu qaror bolalarimiz huquqlarini himoya qilish va ularning moddiy taʼminotini mustahkamlash yo‘lida navbatdagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Xalq deputatlari Navoiy shahar Kengashi deputati sifatida aytishimiz mumkinki, aliment undirish va to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar jamiyatimizda adolat, ijtimoiy barqarorlik va oilaviy qadriyatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi hamda bolalarning kelajagini yanada nurli qiladi.