Sessiya ishida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi senati a’zolari, xalq deputatlari viloyat Kengashi
deputatlari, viloyat hokimi o‘rinbosarlari, viloyat hokimligi guruh rahbarlari,
partiya vakillari, viloyat boshqarma va tashkilotlar rahbarlari hamda ommaviy
axborot vositalarining vakillari ishtirok etmoqda.
Sessiya ishini kegnash raisi E.O.Turdimov olib bordi.
Sessiyada quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
-O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-oktabrdagi “Ichimlik suv ta’minoti va oqova suv tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-343-son qarorining viloyatdagi ijrosi yuzasidan “Samarqand suv ta’minoti” mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori K.Yusupovning hisoboti;
-O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha (Ombudsman) mintaqaviy vakili D.Xusanovning 2023-yilda amalga oshirilgan ishlari to‘g‘risida axboroti;
-hududlarda maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha xizmat ko‘rsatish uchun majburiy to‘lov tariflari miqdorini ma’qullash to‘g‘risida;
-Pastdarg‘om tumanidagi Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi hududi (chegarasi)ga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida;
-O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahalliy ijro hokimyati organlari rahbarlari o‘rinbosarlarining ularga yuklatilgan vazifalarni bajarishda shaxsiy mas’uliyatini ko‘chaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-5230-sonli qaroriga asosan viloyat hokimi o‘rinbosarlarining samaradorlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha 2024-yil I chorak ijrosi hamda II, III, IV chorak rejasini tasdiqlash to‘g‘risida;
-O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining 2024-yil 10-fevraldagi SQ-875-IV-sonli qaroriga asosan 2030-yilga qadar gender tenglikka erishish strategiyasini 2024-yilda viloyatda amalga oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturini tasdiqlash to‘g‘risida;
-viloyat hokimining ayrim qarorlarini tasdiqlash to‘g‘risida.
- Viloyatda biznes muhitni yanada yaxshilash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida;
-Mahallalardagi muammolarni hal etishda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari deputatlari va senatorlarning “Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida.