Mahallalardagi muammolarni hal etishda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari deputatlari, senatorlarning "Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro hamkorligi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda mahallalar darajasida aholi muammolarini o‘z vaqtida aniqlash va samarali yechimini topish, ijtimoiy himoya tizimining manzilliligi va shaffofligini ta’minlash orqali fuqarolar yashash sharoitlarini yanada yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining  Mahallalardagi muammolarni hal etishda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari deputatlariga senatorlarning "Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida qarori qabul qilinib, Senatorlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri hamda tuman va shaharlarga, mahalliy Kengash deputatlari esa o‘zi saylangan okrugdagi mahallalarga biriktirildi.
Jumladan, bugun Oliy Majlis Senati a’zosi Bo‘taeva  Baxtigul Abraxmatovna Sherobod  tumanida bo‘lib,  Sherobod tuman Kengashi kotibiyat mudiri Mirzaev Turg‘un Yo‘ldoshevich bilan, tumandagi bir qator mahallalarda o‘rganish ishlarini olib bordilar.
Dastlab tumandagi Bog‘obod mahallasida bo‘lib, “Mahalla yettiligi” faoliyati hamda aholi tomorqalaridan samarali foydalanishi borasida olib borilgan ishlar bilan yaqindan tanishdilar.
Xususan, Bog‘obod  mahallasida istiqomat qiluvchi fuqarolar tomonidan tomorqadan samarali foydalanish maqsadida “Sayhunobod tajribasi" misolida tashkil etilgan asalarichilik  tovuqchilik, ko‘chat yetishtirish hamda Mahallada xotin-qizlarning bandligini ta’minlashda olib borilayotgan ishlar, yaratib berilayotgan imkoniyatlar, qabul qilingan farmon va qarorlar ijrosi o‘rganil