Prezidentimizning mazkur qarorida ta’kidlanganidek, bayram tadbirlari:
milliy qadriyatlarimizni, milliy o‘zlikni va vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlashga,
jamiyatda birdamlik va hamjihatlikni kuchaytirishga,
yosh avlodni ona Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalashga qaratilgan bo‘ladi.
"Vatan uchun, Millat uchun, Xalq uchun!" shiori – bu so‘z emas, balki har bir yurtdoshimizning kundalik mehnatga, el-yurtga sadoqat bilan xizmat qilishga bo‘lgan chaqiriqidir. Ushbu g‘oya xalq va davlat birdamligiga asoslangan yangi O‘zbekiston siymosini yaratishda barchamiz uchun mafkuraviy tayanch bo‘lib xizmat qiladi.
Mustaqillik – bu shonli tarix, tinchlik va barqarorlik ramzi, xalqimizning erkin va farovon hayot qurishga bo‘lgan haqli intilishi timsoli hisoblanadi. Mustaqillikni asrash va uning ma’nosini chuqur anglash har bir vatan farzandining muqaddas burchi hisoblanadi.
Bu yilgi bayram tadbirlarida nafaqat rasmiy tantanalar, balki amaliy ishlar – yangi ish o‘rinlari yaratish, mahallalarni obod qilish, ehtiyojmand qatlamlarni qo‘llab-quvvatlashga doir dasturlar amalga oshiriladi. Zero, bayramning ruhi ham, mazmuni ham xalq manfaatini ta’minlashga qaratilgan bo‘lishi shart.
Xulosa o‘rnida, aytish mumkinki, “Vatan uchun, Millat uchun, Xalq uchun!” degan g‘oya bu yilgi bayramning shunchaki shiori emas, balki yangilanish, birdamlik va xalq bilan yashayotgan davlat siyosatiga bo‘lgan ishonchning ifodasidir.