Xalq deputatlari Farg‘ona tuman Kengashi deputatlari "mahallabay" va "fuqarobay" tizimida samarali faoliyat olib bormoqdalar.
Xalq deputatlari Farg‘ona tuman Kengashi deputatlari – Ozodaxon Dadajonova, Fayzullo Mirzayev, Nazirjon Isaqov, O‘zbekiston “Adolat” SDP Farg‘ona tuman Kengashi raisi N. Karimovlar "mahallabay" va "fuqarobay" tizimida samarali faoliyat olib bormoqdalar.
"Fuqarobay" ishlash davomida Farg‘ona tumanida istiqomat qiluvchi N.Sh.X.ning og‘ir ijtimoiy sharoitga tushib qolganligi va hozirgi kunda uy-joyga muxtojligi tufayli qilgan murojaati o‘rganilib, N.Sh.X. hozirda tumandagi umumta’lim maktabida boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi ekanligi, turmush o‘rtog‘i o‘zining shaxsiy avtomobilida yo‘lovchi tashish bilan shug‘ullanishi, 3 nafar farzandi va 21 yoshli farzandi nogironligi borligi, N.Sh.X. "Ayollar daftar"ning 5 toifasiga, ya’ni uy-joyga muxtoj toifasiga olinganligi aniqlandi.
Shundan so‘ng N.Sh.X.ning murojaati "Ayollar daftari"ning 5-toifasiga to‘g‘ri kelmasligi tushuntirilib, farzandini davolatishda amaliy yordam ko‘rsatishlari uchun shifokor qabuliga borib, ko‘rikdan o‘tkazish kerakligi tavsiya qilindi.