Xalq deputatlari Uchquduq tuman Kengashi deputati Bekzod Xusanov rahbarlik qilib kelayotgan 3-gidrometallurgiya zavodida yangi tegirmon ishga tushirildi
“Kokpatas va Dovgistou oltin konlarida ma’dan qazib olish (III navbati)” investitsion loyihasi asosida 3-gidrometallurgiya zavodida
yiliga 700 ming tonna oltin tarkibli ma’danni qayta ishlash quvvatiga ega 8-maydalash tegirmoni ishga tushirildi.
“Korxonamizda yangi tegirmonlarni ishga tushirish ishlab chiqarishko‘rsatkichlarini oshirib borishga xizmat qilmoqda. O‘tgan yili
ma’danni qayta ishlash quvvati 10 million tonnadan oshgan bo‘lsa, jamoamiz joriy yilda bu ko‘rsatkichni 10,8 million tonnaga yetkazishni rejalashtirgan”- deydi zavod bosh muhandisi Tolmas Hasanov.
Ta’kidlash joizki, mazkur maydalash tegirmoni, asbob-uskuna va ehtiyot qismlar mahalliylashtirilib, Navoiy mashinasozlik zavodida tayyorlandi. Qurilish ishlari Zarafshon qurilish boshqarmasi hamda Shimoliy kon boshqarmasi tomonidan
amalga oshirildi. Mazkur tegirmonni ishga tushirishga bag‘ishlangan tadbirda “NKMK” AJ hamda Shimoliy kon boshqarmasi rahbariyati, zavod ishchi-xodimlari ishtirok etishdi