CHINOZ TUMANI.Ijtimoiy xizmatlarni adolatli, shaffof va sifatli tashkil etish — aholining davlatga bo‘lgan ishonchini oshiradi
Mahalladagi ijtimoiy xodim tomonidan aholining ijtimoiy extiyojmand toifalariga ko‘rsatiladigan xizmatni sifatli tashkil etilishi, kam ta’minlangan oilalarga ijtimoiy nafaqalar va moddiy yordam tayinlash va to‘lash.
Mahalla instituti O‘zbekistonda aholiga eng yaqin bo‘lgan o‘zini o‘zi boshqarish organi sifatida katta ahamiyatga ega. Unda ijtimoiy muhofaza tizimini samarali amalga oshirish, ehtiyojmand oilalarni aniqlash, ularga zarur yordam berish jarayonida ijtimoiy xodimning o‘rni beqiyos. Ijtimoiy xodim – bu nafaqat yordam ko‘rsatuvchi muttaxassis, balki jamiyatda ijtimoiy adolat va barqarorlikni saqlashga xizmat qiluvchi asosiy bog‘lovchi bo‘g‘indir.
Mahallada ijtimoiy xizmatlarni sifatli tashkil etishning ahamiyati juda katta.Ijtimoiy xodimning asosiy maqsadi – aholi, xususan, kam ta’minlangan, nogironligi bo‘lgan shaxslar, yolg‘iz keksalar, ko‘p bolali oilalar va boshqa ehtiyojmand qatlamlarning ehtiyojlarini o‘rganish hamda ularga amaliy yordam ko‘rsatishdan iborat.
Sifatli ijtimoiy xizmat qanday bo‘ladi.Aholining turmush darajasini yaxshilaydi; ehtiyojmandlarning davlatga ishonchini oshiradi; ijtimoiy tenglik va barqarorlikni ta’minlaydi; kambag‘allikni qisqartirish dasturlariga xizmat qiladi.
Ijtimoiy xodimning asosiy vazifalari nimalardan iborat.
Ijtimoiy xodim ehtiyojmand oilalarni o‘rganadi va ro‘yxatga oladi. U oilalarning real holatini o‘rganib, quyidagilarni tahlil qiladi:
daromad manbalari,yashash sharoiti,ishsizlik holati, sog‘liq imkoniyati cheklangan a’zolar mavjudligi, bolalarning ta’limdagi ishtiroki.