O‘zbekistonda mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari faoliyatini 2030-yilga qadar rivojlantirish Konsepsiyasining mazmun-mohiyati haqida
🟢Konsepsiyada Kengashlar faoliyatini raqamlashtirishni yanada kuchaytirish, shuningdek, Kengash faoliyati va ma’lumotlari ochiqligini ta’minlash tizimini joriy etish ko‘zda tutilmoqda
Keng jamoatchilik va OAVga mahalliy Kengashlar sessiyalarini kuzatish imkoniyatini kengaytirish maqsadida sessiyalarni “E-Kengash” platformasi orqali onlayn translyatsiya qilish amaliyoti tizimli yo‘lga qo‘yiladi.
Shu bilan birga, kelgusida deputatlar Kengash majlislariga mobil ilova orqali masofadan turib qatnashishi va onlayn ovoz berishi mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, sessiya hamda majlislar davomida sun’iy intellekt bazasida elektron stenogramma yuritish va bayonnomalarni avtomatik shakllantirish imkoniyati yaratiladi.
🟢 Bu tizim Kengash faoliyatining barcha sohalarini, xususan, raqamlashtirishni ham sifat jihatidan yuqori pog‘onalarga olib chiqadi.