Kengash faoliyati :
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashining "Hududlarni rivojlantirish hamda aholi muammolarini hal etishda mahalliy Kengashlar deputatlari va senatorlarning “Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro hamkorligini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2025-yil 14-yanvardagi KQ-35-sonli qarorining ijrosi yuzasidan, xalq deputatlari Surxondaryo viloyati Kengashi kotibiyati mudiri Sh.Boyqulov raisligida ushbu qarorning mazmun mohiyatini, mamlakatimizda soʻnggi yillarda mahalliy Kengashlarining hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholini ijtimoiy himoya qilishga oid masalalarni hal qilish boʻyicha vakolatlari kengaytirilib, xalq hokimiyatchiligini toʻlaqonli roʻyobga chiqarish borasida keng qamrovli islohotlar amalga oshirilayotganligi to'g'risida Viloyat Kengashi, tuman Kengashi deputatlari ishtirokida seminar bo'lib o'tdi.
Deputatlar bu bo‘yicha tuman Kengashi deputatlari faoliyati samaradorligini oshirish yuzasidan o‘z saylovchilari oldidagi mas’uliyatini va hisobdorlik hissini oshirish, deputatlik faoliyatining ochiqligini, aholining xabardorligini kuchaytirish va xalqning vakillik organlariga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashdan iboratligini ta’kidlab o‘tishdi.