Oila -- ma'naviyat bulog'i: "Farovon oila" loyihasi doirasida davra suhbati
O'zLiDeP Qamashi tuman Kengashi tomonidan "Navoiy" mahalla fuqarolar yig'inida "Farovon oila" loyihasi doirasida "Oila - ma'naviyat bulog'i" mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Tadbirda "Ayollar qanoti" guruhi, mahalla xotin-qizlar faollari hamda partiya faollari ishtirok etdi.
Davra suhbatining asosiy maqsadi xotin-qizlami qo'llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish va oilaviy qadriyatlarni mustahkamlashdan iborat edi. Tadbirda quyidagi vazifalar batafsil muhokama qilindi:
✔️Xotin-qizlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish.
✔️Er-xotin, ota-ona va farzandlar o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash.
✔️Oilalardagi nizoli vaziyatlamni kamaytirish va ajralishlaring oldini olish.
✔️Jamiyatda xotin-qizlarga qarshi zo'ravonlikka nisbatan murosasiz muhit yaratish.
✔️Og'ir ijtimoiy ahvolda qolgan ayollarga manzilli ijtimoiy-huquqiy va psixologik yordam ko'rsatish.
Shuningdek, "Farovon oila" loyihasi oilaning barqarorligini ta'minlash, xotin-qiziarning jamiyatdagi faolligini oshirish va ularni turli sohalarda qo'llab-quvvatlashga qaratilgan amaliy loyihalardan biri ekanligi tushuntirildi.
Davra suhbatida loyihaning maqsad va vazifalari ishtirokchilarga batafsil yetkazildi. Tadbir yakunida 5 nafar xotin-qizlar partiya safiga qabul qilindi, bu esa loyihaning hududdagi ijtimoiy natijalarini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
O'zLiDeP "Ayollar qanoti" tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar hududdagi xotin-qizlarning ijtimoiy, siyosiy va ma'naviy faolligini oshirish, oilalarni mustahkamlash hamda jamiyatda adolatii va himoyali muhit yaratishga xizmat qilmoqda. Shu kabi davra suhbatiari xotin-qizlarni faollikka undash, ularning huquq va imkoniyatlarini himoya qilish, oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash borasida muhim rol o'ynamoqda.