Buloqboshi tumani kuz-qish mavsumini betalofat o‘tkazish tuman tashkilotlari va deputatlar nazoratida.
Buloqboshi tumani kuz-qish mavsumini betalofat o‘tkazish uchun aholiga qulaylik yaratish maqsadida tezkor guruhlarning navbatchilik o‘tash jarayoni haqida gapirganda, bunday tashkilotlar odatda bir nechta muhim funksiyalarni amalga oshiradi:
-Tezkor xizmatlarni ta’minlash: Yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda holatlarda (masalan, ob-havo yomonlashishi, elektr energiyasining uzilishi yoki transport tizimidagi nosozliklar) aholi uchun tezkor yordam ko‘rsatish. Bunday
guruhlar, odatda, telefon raqamlari va maxsus xizmatlar orqali aholiga kerakli yordamni tezda taqdim etadi.
-Navbatchilik tizimi: Tezkor guruhlar a’zolari o‘z navbatida ishlaydi. Har bir navbatchi guruh a'zosi belgilangan vaqt davomida vazifasini bajaradi. Ular ehtiyoj bo‘lganda, masalan, ijtimoiy xizmatlar yoki sanitariya-maishiy xizmatlarni ta'minlash, navbatchi guruhlar tezkor muammolarga yechim topishadi.
-Aholiga xabar berish: Guruh a’zolari, ob-havo sharoitining o‘zgarishi yoki boshqa favqulodda vaziyatlar haqida aholiga tezda ogohlantirishlar yuborishadi. Bu, masalan, qishloq joylarda yong’in va kuchli qor yog‘ishi yoki yo‘lning yomonlashishi kabi hodisalarga tayyor turish uchun muhimdir.
-Kuz-qish davriga tayyorgarlik: Kuz-qish mavsumida yo‘lning tozaligi, issiqlik tizimlarining ishlashi, suv ta’minoti kabi masalalar bo‘yicha dastlabki tayyorgarliklar olib boriladi. Bunday guruhlar ob-havo sharoitlarini nazorat qilib, zarur choralarni ko‘rishadi.
-Qulaylik yaratish: Aholiga qulaylik yaratish maqsadida guruhlar, ayniqsa, qishki mavsumda, barcha zarur ijtimoiy va kommunal xizmatlar bo‘yicha mavjud shikoyatlar va takliflarni o‘rganib chiqishadi. Bu esa nafaqat favqulodda vaziyatlarda, balki oddiy kundalik turmushda ham aholining farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Bu jarayonlarda xalq deputatlari Buloqboshi tumani Kengashi deputatlari ham faol ishtirok etib, axolining muammolarni o‘rganish bo‘yicha qabullar o‘tkazilib olib borilgan uchrashuvlar davomida ayniqsa ko‘p qavatli uylarda yashovchi fuqarolar tomonidan aniqlangan kamchiliklar deputatlarning oldiga bir nechta vazifalar qo‘yildi.
Bu mavsumda xavfsiz va tinch hayot kechirish, shuningdek, issiqlik, elektr ta’minoti va kundalik ehtiyojlarni ta’minlash uchun o‘z vaqtida tayyorgarlik ko‘rish zarur. Bu yilgi mavsumda aholimiz va iqtisodiyot tarmoqlari energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlanishi uchun tumanda barcha choralar ko‘rildi.
Tuman markazidan saylangan deputatlarning takliflari va tashabusslariga binoan tuman markazidagi ko‘p qavatli uylarni qish mavsumida muammolarga duch kelmasligi uchun ushbu uylardagi yaroqsiz holatga kelib qolgan elektr jihozlarni
yangilashga kelishildi.
Tashrif davomida mas’ul rahbarlarga mavsum davomida aholiga zarur shart-sharoitlar yaratish, xizmatlarni uzluksiz va samarali tashkil etish yuzasidan tegishli vazifalar yuklatildi. Amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha deputatlar xizmat ko‘rsatuvchi korxonalar o‘z tavsiyalarini berishib, xar bir bajarilishi kerak bo‘lgan ishlar yuzasidan mas’ullarni hisobotlari tegishli doimiy komissiya tomonidan eshitib borilishi belgilandi.