Xalq bilan muloqot hayotdagi muammolarni oydinlashtiradi. O‘zbekiston Respublikasining “Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashi deputatining maqomi
to‘g‘risida”gi Qonunning 7-moddasiga muvofiq mahallalarda aholi va deputatlar uchrashuvlari o‘tkazilmoqda.
Termiz shahridagi “Adbulla Avloniy” mahallasida xalq deputati shahar Kengashi deputati D.Normuradova saylovchilar bilan sayyor uchrashuv o‘tkazdi.
Ushrashuvda deputat tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashining “Hududlarni rivojlantirish hamda aholi muammolarini hal etishda mahalliy
Kengashlar deputatlari va senatorlarning “Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro hamkorligini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2025-yil 14-yanvarda qabul qilingan KQ-35-sonli qarori hamda Surxondaryo viloyatidan saylangan Senatorlar, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashlari deputatlari, hokimliklar, mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, xotin-qizlar va yoshlar vakillari, tadbirkorlar hamda agroklaster egalarining vohamiz aholisiga "Viloyatimizning har bir go‘shasini bunyodkorlik va obodlik
maskaniga aylantirishda barchamiz munosib hissa qo‘shaylik!" mavzusidagi murojaatining mazmun-mohiyatini tushuntirib mahalla hududini rivojlantirish aholi muammоlаriпi samarali hal etishda ijtimoiy-ma'naviy muhit barqarorligini ta’minlash, madaniy-ma'rifiy tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha mahallada sog'lom ijtimoiy-ma'naviy muhitni saqlash, milliy qadriyatlarni targ'ib qilish, madaniy-ma'rifiy tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi. Shuningdek, uchrashuv so‘ngida hududda mavjud muammolar, fuqarolar tomonidan berilgan takliflar yechimi yuzasidan rejalar tuzilib, fuqarolar murojaatlari tegishli tashkilotlarga deputatlik so'rovlari yuborilishi belgilab olindi.