DOIMIY KOMISSIYA FAOLIYATI:
Xalq deputatlari Jarqo‘rg‘on tumani Kengashining “Mahalliy budjet, tadbirkorlikni rivojlantirish va iqtisodiy islohotlar bo‘yicha doimiy komissiyasi ”ning navbatdagi yig'ilishi boʻlib o'tdi.
Yig'ilish kun tartibiga 5 ta masala kiritilgan bo'lib, bular:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 13-dekabrdagi “Surxondaryo viloyatini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hamda aholi turmush darajasini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-438-sonli qarorining tumandagi ijrosi bo'yicha tuman hokimoning birinchi o'rinbosari R.Xamrayevning hisoboti to‘g‘risida.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 17-yanvardagi “2025-yilda aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-12-sonli qarori ijrosini ta’minlash hamda xalq deputatlari Surxondaryo viloyat Kengashining 2025 yil 1 fevraldagi VII-5-14-8-0-K/25-son qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan 2025 yilda Jarqo‘rg‘on tumanida yaratiladigan yangi ish o‘rinlari, aholi bandligini ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari, pragnoz ko‘rsatkichlarini tasdiqlash yuzasidan tuman hokimining birinchi o'rinbosari R.Xamrayevning hisoboti to‘g‘risida.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 11-oktabrdagi “Shaharlar va boshqa aholi punktlari ko‘chalari hamda ichki xo‘jalik yo‘llari infratuzilmasini yanada takomillashtirish to‘g‘risida” gi 665-sonli qarorining tumandagi ijrosini ta'minlash maqsadida tuman hokimining kapital qurilish kommunikatsiyalar, kommunal xo‘jalik, ekologiya va ko‘kalamzorlashtirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Sh.Shokirovning hisoboti haqida.
4. Xalq deputatlari Jarqo‘rg‘on tumani Kengashining 2025-yil 1-fevraldagi VII-5-19-8-112-K/25 sonli qaroriga o‘zgartish va qo‘shimcha kiritish hamda tuman Soliq inspeksiyasining 2025 yil 22 yanvardagi 14-00740 sonli xatiga asosan tumanda suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi va noruda qurilish materiallariga qattiy stavka koefitsentlarni tasdiqlash haqida.
5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 29-noyabridagi “Ko‘p kvartirali uylarni boshqarish organlari moliyaviy holatini barqarorlashtirish to‘g‘risida”gi 794-sonli qarori asosida Jarqo‘rg‘on tumanida uy-joylar uchun jalb qilingan kreditlar hamda foizlarini so‘ndirish foiz to‘lovlarini muzlatish bo'yicha "Biznesni rivojlantirish banki" ATB Jarqo'rg'on bank xizmatlari ofisi rahbari , ATB "Mikrokreditbank" tuman filiali rahbarlarining hisbotlarini deputatlar muhokamasiga qo'yildi, doimiy komissiya raisi hamda a’zolari tomonidan kun tartbidagi masalalar yuzasidan savol va takliflar bildirilib, navbatdagi sessiya kun tartibiga tasdiqlash va muhokama qilish uchun kiritildi.