Xalq deputatlari Buloqboshi tumani Kengashi 17-SharqYulduzi saylov okrugidan saylangan deputat Karimov Shamshidin tomonidan 20-maktabning mavjud sharoitlari va ta’lim jarayoni joyiga chiqqan holda o‘rganildi. O‘rganish davomida maktab binosining umumiy holati, sinf xonalarining jihozlanganligi, o‘quv qurollari va texnik vositalar bilan ta’minlanganlik darajasi, kutubxona va boshqa yordamchi xonalarning faoliyati ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, sanitariya-gigiyena talablari, isitish va yoritish tizimlarining holati ham tahlil qilindi. Ta’lim jarayonini o‘rganish jarayonida o‘quv reja va dasturlarining bajarilishi, dars mashg‘ulotlarining sifati, o‘qituvchilarning metodik tayyorgarligi hamda o‘quvchilarning davomati va o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari atroflicha tahlil qilindi. Dars jarayonlarida zamonaviy pedagogik usullardan foydalanish holati ham ko‘rib chiqildi.