Tumandagi ta’lim muassasalari faoliyati hamda mavjud sharoitlari o‘rganildi
Mahalliy Kengash deputati faoliyatining eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha tavsiyalar asosida xalq deputatlari Muzrabot tumani Kengashiga 15-Baynalminal saylov okrugidan saylangan deputat Nurmahmatov Sayidali Mahmatqulovich “At-Termiziy” mahallasi hududida joylashgan ta’lim muassasalarida o‘rganishlar olib bordi.
Xususan, Muzrabot tuman texnikumida yoshlarni kasb-hunar va xorijiy tillarga o‘qitish bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan namunaviy loyiha doirasidagi o‘quv jarayonlari, yaratilgan sharoitlar va amaliy mashg‘ulotlar uchun mo‘ljallangan ustaxonalarda olib borilayotgan ishlar ko‘rib chiqildi.
Ushbu texnikum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 23-oktyabrdagi “Kasbiy ta’lim tizimida boshqaruv samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-190-son Farmoniga asosan Kasbiy ta’lim agentligi tizimiga o‘tkazish orqali qayta tashkil etilgan bo‘lib, Surxondaryo ilgʻor kasbiy mahorat texnikumi sifatida faoliyat yuritadi.
Deputat texnikumda yoshlar bilan muloqot qildi. Suhbat davomida yoshlarning qiziqishlari, o‘qish va mutaxassislikka bo‘lgan ehtiyojlari, kelajak rejalari tinglandi.
Ma’lumot o‘rnida ta’lim muassasasida jami 491 nafar o‘quvchilar quyidagi kasblar yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim olishmoqda.