“Tashabbusli budjet” loyihasi doirasida Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universiteti hududida qurilayotgan laboratoriya bino holati bo‘yicha nazorat-tahlil ishlari olib borildi.
Xalq deputatlari Termiz shahar Kengashi deputatlari A.Mustafakulov va A.Ashurov tomonidan 2025-yilning birinchi mavsumida fuqarolar tashabbusi asosida o‘tkazilgan “Tashabbusli budjet” jarayoni doirasida g‘olib deb topilgan “Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universiteti hududida laboratoriya to‘plamlariga bino-inshootlar mavjud emasligini inobatga olib, universitet hududidan yangi laboratoriya binosini qurish” loyihasi bo‘yicha nazorat-tahlil ishlari olib borildi.
O‘rganish davomida deputatlar pudratchi tashkilot tomonida, qurilish jarayonining sifati, ajratilgan mablag‘larning maqsadli sarflanishi
hamda ishlarning belgilangan muddatlarda bajarilishi holati atroflicha tahlil qilindi.
Deputatlar yangi laboratoriya binosini qurish bo‘yicha pudratichi tomonidan olib borilayotgan ishlarning holati o‘rganib chiqilib, pudratchi
tomonidan yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar ko‘rsatilib, tegishli takliflar berildi.
Universitet uchun bu labaratoriya binosi o‘qtuvchilar talabalarga juda katta qulaylik yaratadi, labaratoriyada talabalar uchun ilmiy ishlar va tajribalar o‘rganib borishiga ast qotadi. O‘rganish davomida obektning ichki pardozlash va fasad ishlari qolganligi aniqlandi.
O‘rganish yakunida deputatlar tomonidan loyihani ijrosi hamda ushbu loyiha doirasida ajratilgan mablag‘lardan to‘g‘ri, maqsadli va samarali foydalanishni ta’minlash borasida deputatlik nazorati o‘rnatildi.