Xalq deputatlari Tuproqqalʼa tumani Kengashining navbatdagi 10-sessiyasi o‘tkazildi.
1. 2025-yil Tuproqqal’a tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga o‘zgarish kiritish hamda I chorak yakuni bo‘yicha ijrosi to‘g‘risida.
2. Tuman hokimining o‘rinbosari M.Aminovaning 2025-yilning birinchi choragida “Ayollar daftari”ni 6-bosqichida tizimli va namunali yuritish natijasida, xotin-qizlar muammolarini o‘rganish va hal etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida.
3. Tuproqqal’a tuman hokimining sessiyalar oralig‘ida qabul qilingan ayrim qarorlarini tasdiqlash to‘g‘risida.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi hamda boshqa davlat dasturlari ijrosi ustidan nazoratni kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-43-sonli qaroriga asosan Tuproqqal’a tumanida 2026-2028-yilda Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshirish taklif qilinayotgan investitsiya loyihalari to‘g‘risida .
5. Tuproqqal’a tumanidagi aholi punktlari ko‘chalari hamda ichki xo‘jalik yo‘llari infratuzilmasini yanada takomillashtirish to‘g‘risida.
6. Tuproqqal’a tumani kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limi boshlig‘i Rahmonov Zokir Durdiyevichning tumanda 2024-yil mobaynida yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligiga ko‘maklashish prognoz parametrlarining bajarilishi yuzasidan hisoboti to‘g‘risida.
7. Tuproqqalʼa tumani iqtisodiyot va moliya bo‘limiboshlig‘ining birinchi o‘rinbosari B.Sh.Atabayevning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish ko‘rsatkichlari va mahalliy byudjetining 2025-yil I chorak ijrosi yuzasidan hisoboti to‘g‘risida.
8. Tuproqqal’a tumani mahalliy byudjetining 2025-yil I chorak daromadlar rejasini oshirib bajarilgan qismi mablag‘lari hisobidan mablag‘ ajratish toʻg‘risida.
9. Mahalliy budjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarda ish haqi va ijtimoiy soliq bo‘yicha yetishmayotgan mablag‘larni xatlovdan o‘tkazish to‘g‘risida.
10. Yoshlar ishlari agentligi Tuproqqal’a tumani bo‘lim boshligʻi X.Rasulovning tumanda yoshlar muammolarini hal qilish, bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning holati yuzasidan hisoboti toʻgʻrisida.
Kengash deputatlari tomonidan tegishli qarorlar qabul qilindi.